ସ୍ମାର୍ଟସିଟି କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ପୂଜା ପାଇଲେ ବିଘ୍ନରାଜ

ରାଉରକେଲା,୧୯/୯ (ଉତ୍କଳ ସମାଚାର): ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ମଙ୍ଗଳବାର ଧୁମଧାମରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସହରର ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ, କ୍ଲବ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଆକାର୍ଷଣୀୟ ମେଢ଼ ମଣ୍ଡପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବିଘ୍ନରାଜଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଲୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଆରମ୍ବ ହୋଇଥିଲା ରାଉରକେଲା ସହରର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଗଣେଷ ପୂଜା ପାଳନ ହୋଇଥିଲା ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ ପରେ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ସିଭିଲ୍ ଟାଉନସିପ୍ ଗଣେଶ ପୂଜା କମିଟି ତରଫରୁ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜା ଧୂମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ପୂଜା କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଞ୍ଜିତ ସିଂ ସଚିନ ବିକାଶ ଶର୍ମା ମନୋଜ ଅଗ୍ରୱାଲ ମନୀଷ ଅଗ୍ରୱାଲ ଅମିତ ଗୁପ୍ତା ଅଶୋକ ମାରୋଥିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ। ପୂଜା କମିଟି ଦ୍ୱାରା 10 ଦିନ ଯାଏଁ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସାଦ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ। ଭଜନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସହିତ ପୂଜା କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ସେହିଭଳି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଆଲୁଅର ରେଣୁରେ ବେଶ ଆକର୍ଷିତ ରହିଛି ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଆକାରରେ ଏକ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପାଣ୍ଡାଲ ତିଆରି କରିବା ସହିତ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ମୋତିର ଏକ ବିଶାଳ ପ୍ରତିମା ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଆଜି ପୂଜାପାଠଙ୍କ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାଅର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଭକ୍ତମାନେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ହେଲ୍ପ କ୍ଲବ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିମା ସହିତ ଭିଏତନାମରେ ଏକ ପ୍ରାସାଦ ଆକାରରେ ଏକ ବଡ଼ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ତିଆରି କରିଛି। ଆଜି ପୂଜା ସକାଳରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା ମୀନା ବଜାର ସ୍ଥାପନ ବସିଥିଲା |ସିଭିଲ୍ ଟାଉନସିପ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ସିଭିଲ୍ ଟାଉନସିପ୍ ଶ୍ରୀ ଗଜାନନ ଶ୍ରୀ ଗଜାନନ ଗଣେଶ ପୂଜା କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଏକ ପୂଜାପାଠ କରିବା ସହିତ ଆଜି ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା। ଖାଡେରିଆ ଜସମିତ ସିଂ ଜସଦୀପ ସିଂ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଅଗ୍ରୱାଲ ଭୁପେଶ ଗୋୟଲ ଚେତନ ଅଗ୍ରୱାଲ ଅନିଶ ଅଗ୍ରୱାଲ ରାହୁଲ ସୋମାନି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ଅବଦାନ ରହିଥିଲା ପାୱାର ହାଉସ୍ ରୋଡ୍ ଟ୍ରକ୍ ପାର୍କିଂ: ବାଲ ଗୋପାଳ ଗଣେଶ ପୂଜା କମିଟି ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ଆକାରରେ ଏକ ବିଶାଳ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଆୟୋଜନ କରି ଏକ ବିଶାଳ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ କରି ପୂଜା ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ପୂଜା କମିଟି ଦ୍ୱାରା ମୀନା ବଜାର ଏବଂ ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଶିବାଜୀ ମାର୍ଗ ଗଣେଶ ପୂଜା କମିଟି ବାବା ବାବା ବେଦ୍ୟନାଥ ମନ୍ଦିର ଆକାରରେ ଏକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ତିଆରି କରି ଏକ ବିଶାଳ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିଲା

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *